Visi esame girdėję terminą debesų kompiuterija, o debesijos produktai ir tarnybos yra plačiai reklamuojamos. Tačiau ar susimąstome kas tai yra ir kaip išnaudoti debesų kompiuterijos galimybes? Vikipedijoje debesų kompiuterija apibūdinama kaip paslaugos, kurioms pateikti reikalingas tik interneto ryšys, o debesį sudaro programos, kurių nereikia įdiegti į kompiuterį, Web 2.0 (antrosios kartos saitynas), asmeninių bylų bei katalogų talpinimas ir kitos technologinės tendencijos [1]. Internetiniame žurnale technologijos.lt teigiama, kad JAV standartų agentūra NIST (The National Institute of Standards and Technology) paskelbė 16-tą ir galutinį šios sąvokos apibūdinimą.
NIST oficialiai skelbia, kad „debesų kompiuterija yra modelis, kuris leidžia visur, patogiai, pagal poreikį (on-demand) per tinklo prieigą naudotis bendrais kompiuteriniais ištekliais (pavyzdžiui, kompiuteriniai tinklai, serveriai, duomenų laikmenos, taikomosios programos ir programinės įrangos tarnybos), tuos išteklius valdant su minimaliu paslaugų tiekėjo įsikišimu [2]. Taip pat NIST išskyrė 3 pagrindines debesų kompiuterijos paslaugų formas:
Infrastruktūros paslauga IaaS. Infrastruktūros paslaugos dažniausiai reikalingos didelėms bendrovėms, kurios nori visos krūvos paslaugų: failų serverių, el. pašto serverių, darbinių platformų, duomenų bazių ir t. t [3].
Platformos paslauga PaaS. Platforma yra kompiuterinė įranga bei joje įdiegtas reikalingas programinis sprendimas [3]. Taigi vartotojui suteikiami ne tik infrastruktūriniai ištekliai, bet ir operacinė sistema kartu su programomis, programavimo kalbomis, bibliotekomis ir kitais įrankiais bei paslaugomis [2].
Programų paslauga SaaS. Vartotojas internetu gali naudotis konkrečiomis programomis Vartotojui nereikia jokių investicijų, žmogiškų išteklių ar infrastruktūros, kurią reikia įdiegti ir valdyti [2].
Apibendrinant visas pateiktas debesijos paslaugas, tikriausiai pastebėsite, kad programų paslauga yra daugelio mūsų plačiai naudojama, tik niekada net nežinome, kad kasdienis Gmail tikrinimas, dalijimasis nuotraukomis priklauso debesijos paslaugoms. Vadinasi daugelis iš mūsų debesų kompiuteriją naudoja kasdien ir ne vien kompiuteryje, bet ir išmaniajame telefone, planšetėje. Vis dar netikite tuo? O kiek laiko praleidžiate peržiūrėdami vaizdo įrašus Youtube? Klausote muzikos SoundCloude ar naudodami Deezer? Galiausiai bendraujate Facebooke, talpinate nuotraukas Instagrame? Daugelis atsakysite TAIP, vadinasi visi esame debesijos paslaugų naudotojai.
Debesų kompiuterijos paslaugos dažniausiai būna nemokamos ir remiasi reklamomis, tačiau dalis paslaugų vis tik siūlo mokamas ir daugiau galimybių suteikiančias paslaugas.
Daugeliui iškyla klausimas, kodėl debesų kompiuterijos paslaugos taip sparčiai plečiasi? Visų pirma reikėtų pabrėžti, kad didžiausią įtaką debesų paslaugoms turi interneto plėtra ir prieinamumas. 4G internetas ir WiFi viešosios interneto prieigos taškai leidžia prisijungti prie interneto bet kur ir bet kada, vadinasi norimus resursus galime pasiekti mobiliai, kada tik mums to prireikia. Populiarėja ir tokių paslaugų kaip internetinės programos populiarumas. Vis daugiau kompanijų žengia į šią rinką ir perkelia programinę įrangą į internetinį debesį. O kuo tai naudinga vartotojui? Kaip jau minėjau, maksimalus pasiekiamumas bet kur ir bet kada, tačiau tai dar ne visa nauda. Vartotojas, naudojantis debesiją gali nesirūpinti dėl tokių smulkmenų kaip disko vieta, formatų suderinamumas, kompiuterio ar mobilaus įrenginio atnaujinimas (juk diegti nieko nereikia, pakanka naršyklės ir interneto), beje duomenų saugumas taip pat nėra paskutinėje vietoje. Kompiuterio diskas gali sugesti, o debesyje laikomi dokumentai, nuotraukos ir kt. visada išliks.
Kaip jau minėjau, daugelis iš mūsų naudojasi debesų kompiuterijos paslaugomis, tačiau yra labai daug įvairių įrankių ir tarnybų veikiančiu debesijos pagrindu, kurios taip pat yra nemokamos. Taigi galite lengvai kurti savo projektus ir jais dalintis su draugais, kolegomis ir pasiekti savo ir jų turinį iš bet kurios pasaulio vietos ir bet kurio kompiuterio.
Pagrindinis debesų kompiuterijos paslaugų privalumas suteikiamas paprastam vartotojui – tai programinė įranga, kuri pasiekiama naudojant prie interneto prijungtą įrenginį ir naršyklę. Plačiau pristatysiu populiariausias programėles, kurios nemokamos, lengvai pasiekiamos ir nesudėtingai valdomos, gali būti naudojamos kasdieniame gyvenime, darbe, mokymesi.
Dropbox. Ši virtualųjį diską siūlanti tarnyba yra labai efektyvi, ja paprast naudotis. Į šį virtualųjį diską įkelti ir pasiekti duomenis galėsite iš bet kurio kompiuterio ar mobilaus įrenginio, todėl toks diskas – lyg nuosava duomenų kišenė, esanti visada šalia. Dropbox siūlo nemokamą paslaugą, tačiau nemokamai gausite 2Gb. Tačiau šią talpą galėsite išplėsti pasinaudoję papildomomis galimybėmis: prijungti savo socialinio tinklo paskyrą, užpildę prisijungimo anketą, parašę atsiliepimą. Ši tarnyba taip pat naudinga norintiems bendrinti savo duomenis su kitais. Nesunkiai su draugais pasidalinsite savo nuotraukomis, vaizdo įrašais.
Google Drive. Kaip ir Dropbox tai virtualus diskas, tačiau Google diskas yra patogiai sinchronizuotas su kitomis Google paslaugomis, todėl tai ne tik duomenų saugykla, tačiau ir Google Docs programėlės, Gmail pašto saugykla ir kt. Google diskas taip pat yra visiškai nemokamas ir lengvai suderinamas su mobiliais įrenginiais.
OneDrive. Jei jau rašau apie Google tai turiu paminėti ir didžiausią Google konkurentą Microsoft. Taigi Microsoft taip pat neatsilieka nuo kitų ir siūlo savo virtualųjį diską One Drive, kuris taip pat susietas su Microsoft Office 365
Trumpai apžvelgus virtualiąsias talpyklas reikia apžvelgti ir debesijos dokumentų rengimo paslaugas.
Google Docs. Tai viena populiariausių dokumentų rengimo paslaugų internete. Į šio biuro paketo sudėtį įeina tekstų rengimo programa, skaičiuoklės įrankis, pristatymų kūrimo priemonė ir apklausos bei testavimo įrankis. Visi Google Docs priemone sukurti dokumentai saugomi vartotojo paskyroje ir gali būti prieinami iš bet kurio kompiuterio, kuris turi interneto prieigą. Tai priemonė leidžianti dalintis sukurtais dokumentais, bendradarbiauti kuriant vieną dokumentą kartu su kolegomis.
Zoho. Tai Google Docs konkurentas, kuris labiau orientuojasi į verslo vartotoją. Norint didesnio Zoho siūlomų priemonių funkcionalumo, reikalingas papildomas mokestis, kuris gali siekti iki 8 doleriuų per mėnesį. Kaip ir Google, Zoho siūlo teksto rengimo ir skaičiuoklės įrankius, tačiau Zoho pateikią ir duomenų bazių kūrimo priemonę, interneto pokalbių tarnybą ir projektų rengimo priemonę. Visi pradinio naudojimo įrankiai nemokami.
Prezi.com. Tai priemonė skirta kurti įspūdingus projektus ir vaizdo prezentacijas. Kaip ir visos debesijos paslaugos ši paslauga prieinama internetu. Prezi.com priemonė leidžia vartotojui taikyti vaizdo efektus, pristatymuose naudoti interaktyvią medžiagą. Taip pat ši priemonė suderinama su visais mobiliaisiais įrenginiais, kas dar labiau padidiną funkcionalumą.
Animoto. Tai paprastas interneto įrankis, leidžiantis kurti patrauklius nuotraukų pristatymus, papildant juos specialiaisiais efektais ir garso takeliais. Sukurtą projektą galėsite tiesiogiai įkelti į Youtube ir pasidalinti su draugais.
Pixlr. Tai nuotraukų redagavimo priemonė, mažai kuo nusileidžianti tokiai gigantei kaip Photoshop. Pixlr suteikia galimybę dirbti su nuotraukomis, kurios saugomos virtualiuosiuose diskuose, o redaguotas nuotraukas tiesiogiai išsaugoti kompiuteryje, Facebook ar Flickr.
WeVideo. Ši priemonė siūlo nemokamai redaguoti ir kurti vaizdo įrašus. Savo vaizdo įrašui galėsite parinkti muziką, temų šabloną, o sukurtą įrašą patalpinti Youtube ar virtualiame diske.
Tai vos keletas debesų kompiuterijos siūlomų paslaugų, nes debesys neapsiriboja vien programine įrangą. Tai interneto svetainių talpinimo ir kūrimo tarnybos, operacinės sistemos, kompiuterių resursai ir programuotojams suteikiami įrankiai bei daugelis kitų paslaugų. Visas šias paslaugas paprasta naudoti bet kuriam iš mūsų, todėl norėčiau plačiau paanalizuoti kaip debesų kompiuterijos paslaugas galima panaudoti švietime ir kokios yra jų galimybės.
Apžvelgus debesų kompiuterijos paslaugas, išryškėja labai plačios šių paslaugų panaudojimo galimybės. Tiek paprastas vartotojas, tiek pažengęs, ar įmonė nesunkiai gali pasinaudoti debesijos teikiama nauda. Kodėl mokymo įstaigoms tuo nepasinaudoti, juk jau kuris laikas plačiai diskutuojama apie inovatyvių technologijų taikymą mokymesi.
Kaip ir daugelis šaltinių, taip ir debesų kompiuterijos galimybes mokymesi analizuojantys autoriai, debesų kompiuteriją apibrėžia kaip paslaugas, kurioms pasiekti reikalingas tik interneto ryšys, o debesiją įvardina kaip naują kompiuterijos formą, kurioje dinamiškai besiplečiantys ir virtualizuoti resursai pateikiami internetu [4].
S. Kusuma ir Saroj Kumar Gupta išskiria šiuos debesų kompiuterijos privalumus mokytojui: mokytojas gali sukurti įvairesnę ir patrauklesnę mokymosi medžiagą, taikyti projektinės veiklos metodus, komunikuoti ir reflektuoti kartu su mokiniais.
A. Juškevičienė pabrėžia konstruktyvizmo teorijos svarbą, nagrinėjant technologijų poveikį mokymo teorijai. Pagal šios teorijos idėjas mokytojas, taikant debesų kompiuterijos mokymosi modelį, yra pagalbininkas, skatinantis tyrinėti, išreikšti, dalinis, o mokiniai tampa atsakingi už savo mokymosi pasiekimus [5].
Kaip minėjau anksčiau, debesų kompiuterija skirstoma į tris pagrindines grupes, tačiau mokymesi plačiausiai išnaudojama grupė yra programa kaip paslauga. Tai internetu pasiekiamos programos, kurių nereikia įdiegti į kompiuterį, nekeliami reikalavimai turimai sistemai, pakanka interneto naršyklės ir interneto. Rasha Fouad AlCattan ir kt. šiai paslaugai priskiria antrosios kartos saityno (WEB 2.0) priemones (Prezi, Google groups, Survey monkey, Zoho, Youtube, WordPress, Slideshare).
Mokymuisi skirtas debesijos paslaugas galima suskirstyti į šias pagrindines grupes:
Debesų kompiuterijos paslaugų naudą jaučia tiek besimokantysis, tiek mokytojas:
Mokymosi turinį galima pasiekti iš bet kur, kur tik yra internetas, naudojant internetą palaikančius įrenginius, mobiliuosius įrenginius (mobilųjį išmanųjį telefoną, delnini kompiuterį) [4]. Mokymosi procesui debesų kompiuterija suteikia: motyvuojančią, kūrybiškumą skatinančią, interaktyvią aplinką, individualias ir grupines kūrybines užduotis, komentarus (grįžtamasis ryšys), forumus, bendravimą realiuoju būdu, interaktyvų mokymosi kalendorių, testavimo ir savikontrolės priemones.
Sėkmingas virtualus mokymasis sunkiai įsivaizduojamas be virtualiųjų mokymosi aplinkų, o tokia mokymosi aplinka, taikant debesų kompiuteriją, yra patrauklesnė ir interaktyvesnė besimokančiajam. Mokiniai gali internetu pasiekti mokymosi turinį, internete laikyti testus, lankyti kursus, gauti atsiliepimus iš mokytojų, į internete esančią mokymosi aplinką įkelti atliktus projektus, užduotis, bendradarbiauti ir dalintis resursais bei pasinaudoti kitos debesų kompiuterijos paslaugomis. Mokiniai gali pasiekti mokymosi aplinką 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę, resursai nuolat atnaujinami, mokiniai turi visas mokymosi priemones ir lanksčią aplinką [6]. Todėl sparčiai populiarėja debesų kompiuterijos pagrindu sukurtos virtualios mokymosi aplinkos.
Vienos plačiausiai šiuo metu naudojamų debesų technologija pagrįstų VMA – EDMODO, Scoology ir Docebo. Šių VMA funkcionalumas yra labai panašus. Aplinkose pateikiamos vartotojų registravimo, ugdymo turinio valdymo, bendravimo ir bendradarbiavimo, užduočių rengimo ir apklausos, besimokančiųjų mokymosi pažangos stebėjimo ir vertinimo priemonės. Tačiau Scoology ir Docebo VMA yra mokamos bei nepalaiko lietuvių kalbos. Kaina ir tai, kad aplinkos neišverstos į lietuvių kalbą, tampa didžiausias Scoology ir Docebo minusais.
EDMODO VMA yra visiškai nemokama, prieinama skirtingomis kalbomis (taip pat ir lietuvių kalba), nereikalauja diegimo, nėra sudėtingų administravimo įrankių, todėl nenuostabu, kad aplinką naudoja net 63 000 000 vartotojų. Edmodo taip pat įvardinama kaip mokymuisi skirtas socialinis tinklas, mokymosi valdymo sistema ( angl. learning management system, LMS) Vienu didžiausiu šios priemonės privalumu įvardijamas minimalistinis dizainas, kuris yra labai panašus į vieną populiariausių socialinių tinklų FACEBOOK.
Funkcinės Edmodo aplinkos galimybės atitinka virtualiai mokymosi aplinkai keliamus reikalavimus , todėl puikiai tinka virtualiam mokymuisi.
Visi šie debesų kompiuterijos privalumai leidžia teigti, kad debesų kompiuterija yra patraukli kuriant inovatyvų mokymosi procesą.